קמפיין המלים השגויות של פומפאו ונתניהו - שיח אסטרטגי - הבלוג של שמואל מאיר - הארץ
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

קמפיין המלים השגויות של פומפאו ונתניהו

שר החוץ האמריקאי קרא "לטפל" בהפרה איראנית בסוגיית הטילים הבליסטיים וראש הממשלה הצטרף בהתלהבות לקריאתו. רק שלא היתה הפרה – לא של החלטת מועצת הביטחון ולא של הסכם הגרעין

תגובות
ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ פומפאו, השנה
חיים צח / לע"מ

בראשית דצמבר 2018 הפתיע שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, את עוקביו בטוויטר בהודעה יוצאת דופן. במעין מבזק חדשות הוא בישר כי איראן ערכה ניסוי בטיל המסוגל לשאת "כמה ראשי קרב" ומסוגל לפגוע במטרות אפילו באירופה. בהודעה החריגה בלטה באופייה הספרותי, בעובדה שהגורם המדווח לא היה צבאי-מודיעיני, ובשימוש שעשתה בביטוי "ראש קרב" (warhead) שהוא מהתחום הגרעיני והפעם הופיע לבדו בלי המלה "גרעיני".

אבל זה לא הכול. הכותרת של הודעת פומפאו והחלק המודגש בה בישר על "הפרה איראנית של החלטת מועצת הביטחון 2231 האוסרת על ניסויי טילים בליסטיים" ושיש "לטפל" בה בהקדם. בנימין נתניהו הזדרז להודות לפומפאו על הודעתו התקיפה ועל כך שהחזיר לבמה הגלובלית עילה חדשה-ישנה לביטול הסכם הגרעין. זאת, כחלק מהקמפיין המתואם בין נתניהו לממשל טראמפ לפירוק הסכם הגרעין ושכנוע המדינות האירופיות החתומות עליו (בריטניה, צרפת וגרמניה) לנטוש אותו ולהצטרף לסנקציות האמריקאיות החד-צדדיות. פומפאו נקט בהודעתו במונח החמור "הפרה" (Violation) - כלומר פעולה ברורה שהיא מעצם מהותה בניגוד מוחלט להתחייבות שמדינה נוטלת על עצמה בזירה הבינלאומית.

רק שלא היתה הפרה והדיווח של פומפאו אינו נכון. בעבר טען נתניהו כי איראן נמצאת במצב של הפרה סדרתית של הסכם הגרעין (JCPOA), אך מלאכתו לא צלחה לנוכח 13 דו"חות פיקוח חיוביים של סבא"א מאז נכנס ההסכם לתוקף בינואר 2016 ולנוכח הקביעה הברורה של סבא"א ושל המודיעין האמריקאי כי איראן מקיימת את ההסכם. על כן מנסים עתה פומפאו ונתניהו ליצור "דימוי של הפרה" מצד איראן באמצעות הטיעון להפרת החלטת מועצת הביטחון 2231. מדובר בהחלטה שהתקבלה בצמוד לחתימת הסכם הגרעין ביולי 2015 ואשר מהווה את המסגרת ומעטפת-העל הבינלאומית למחוייבות איראן והמדינות החתומות לקיום ההסכם.

אין הפרה של הסכם הגרעין (העוסק אך ורק בהגבלות על יכולות גרעיניות) וגם אין הפרה איראנית של החלטה 2231, אשר אינה כוללת איסור (Ban) על ניסויי טילים קונבנציונליים. בניגוד להחלטת מועצת הביטחון 1929 (משנת 2010) שהיתה בתוקף בתקופת הסנקציות הבינלאומיות ועד הסכם הגרעין (ובוטלה עם ההגעה להסכם הגרעין) בה נאסר על איראן בלשון הכי חריפה ומחייבת (Iran shall not) לבצע "כל פעילות טילים בליסטיים בעלי יכולת לשגר נשק גרעיני" הרי שהחלטה 2231 רק "קוראת לאיראן" שלא לבצע פעילות טילים בליסטיים "שמתוכננים להיות בעלי יכולת לשיגור נשק גרעיני".

הלשון השונה והפחות מחייבת של החלטה 2231 והסכם הגרעין שחסם את מסלול הנשק הגרעיני (ועל כן מדובר בטילים קונבנציונליים) - הם ההסבר לעמדת צרפת ובריטניה שלא הצטרפו לארה"ב במינוח החמור "הפרה איראנית". בראיית האירופים, אמנם מדובר בניסויי טילים מדאיגים שעלולים לערער את היציבות במזה"ת, אבל לא בהפרת הסכם הגרעין או הפרת החלטת מועצת הביטחון. בראיית בריטניה וצרפת, שהצהירו על מחויבותן להמשך קיומו של הסכם הגרעין, פעילות הטילים האיראנית אמנם מדאיגה ופרובוקטיבית אך היא בקטגוריה של "אי-תאימות" ((Inconsistent לרוח החלטה 2231 ואינה "הפרה" שלה. אגב, זאת גם היתה עמדת ארה"ב בתקופת אובמה.

נראה כי החזית החדשה שפתח פומפאו עם "הפרת הטילים הבליסטיים" שלא היתה, כוונה לשבוע הראשון של דצמבר ונועדה להפעיל לחץ על בריטניה, צרפת וגרמניה במהלך פסגת נאט"ו בבריסל. לביקורו של פומפאו בבירת בלגיה הצטרף גם השליח האמריקאי המיוחד לנושאי איראן, בריאן הוק, שהדהד את דף המסרים הלא-עובדתי של שר החוץ והוסיף ספינים משל עצמו. על מנת להדוף את הלחץ הכבד של הממשל האמריקאי "לעשות משהו בעניין" - הציעו בריטניה וצרפת לחזור למתכונת שהיתה נהוגה בעבר ולקיים ישיבת התייעצות סגורה של מועצת הביטחון בסוגית הטילים הבליסטיים. הפגישה הסגורה התקיימה (4 דצמבר) והסתיימה כצפוי כמו קודמותיה ללא החלטה.

בסוגית הטילים יכולים האירופאים לעלות טיעון כפול: ארה"ב, שטוענת כי איראן נמצאת במצב "הפרה" של החלטה 2231, צריכה לזכור כי אותה החלטה גם "קוראת" לכל הצדדים החתומים על הסכם הגרעין להימנע מפעולות שפוגעות בהסכם. האם ארה"ב עונה על דרישה זאת לאחר פרישת טראמפ מהסכם שאיראן מקיימת? טיעון אירופי אפשרי נוסף: לפתוח במשא ומתן עם איראן על "הסכם משופר" שיכלול נספח בסוגיית הטילים הבליסטיים ו"סוגיות אזוריות" תוך היצמדות להסכם הגרעין הקיים. אין צורך להרוס את הסכם הגרעין על מנת לטפל בטילים הבליסטיים. נשיא צרפת עמנואל מקרון העלה בעבר הצעה ברוח זו.

תצוגת טילים איראניים בכיכר בהרסטאן בטהראן
Reuters Photographer/רויט�

איראן עשויה בעתיד (ולא בהכרח כתוצאה מהסנקציות) להסכים לדון עם ארה"ב והמעצמות ב"הסכם משופר" על פי נוסחת מקרון. כי הרי היצמדות להסכם הגרעין הקיים - המשך העשרת אורניום בדרגה אזרחית נמוכה בפיקוח הדוק של סבא"א (ובמיוחד הפרוטוקול הנוסף) שימנע הסטת חומרים לערוצים חשאיים להעשרה צבאית גבוהה - היא מרכיב מרכזי והכרחי בתפישה האסטרטגית של איראן, והיא תעשה ככל יכולתה לשמור על ההסכם.

בתרחיש כזה יעבור הכדור למגרשו של נתניהו: האם יסכים ל"הסכם משופר" שכולל בתוכו המשך העשרת אורניום אזרחית בדרגה נמוכה בפיקוח סבא"א? מה שעומד בניגוד לשאיפתו למחוק את הסכם הגרעין הקיים. האם יסכימו ישראל וסעודיה לכלול עצמן בדיון אזורי על טילים בליסטיים? מה אם תעלה איראן במסגרת ה"סוגיות האזוריות" את סוגית הפירוז הגרעיני במזה"ת ושאלת הצטרפותה של ישראל לאמנת NPT כפי שדורשות מצרים ושאר מדינות הליגה הערבית? ואם תבקש איראן לכלול במסגרת "האזורית" גם את יישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני בהתאם לקווי המתאר של היוזמה הסעודית (שהפכה ליוזמת הליגה הערבית) לשלום אזורי על בסיס קווי 67'? זוהי הרי יוזמה שאיראן שותפה לה בעקיפין כחברה בארגון מדינות האסלאם. אכן, לסוגיות "אזוריות" פנים רבות, לא רק חתרנות וטרור.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#